Gilotyny

Gilotyny to maszyny do cięcia blachy na paski. Popularne w Polsce i za granicą są czeskie nożyce gilotynowe, ale też gilotyny słowackie, rosyjskie i włoskie.

Maszyny te produkuje się jako gilotyny hydrauliczne i mechaniczne.

Znane marki produkujące nożyce gilotynowe to SAFAN, STROJARNE PIESOK, DARLEY i HACO.

Gilotyny nadają się do pracy przy produkcji śrenio- ale i wielkoseryjnej czy masowej. Wyposażane w nie są huty, fabryki, przedsiębiorstwa produkcyjne ale i narzędziownie. Fabryki, które prowadzą wielkoseryjną produkcję nabywają nowe o obrabiarki tego rodzaju. Te z kolei, które prowadzą produkcję średnioseryjną kupują często gilotyny używane, w dobrym stanie technicznym i po przeglądach.

Nożyce gilotynowe NC RAS POWERCUT 86,33

Nożyce gilotynowe NC RAS POWERCUT 86,33

Nożyce gilotynowe składają się ze sztywnego korpusu, zderzaków – które można regulować – oraz noży do cięcia. Są łatwe w obsłudze, a przyczynia się do tego między innymi to, że mają regulowany kąt cięcia, oraz regulowaną wielkość szczeliny. Dodatkowo mogą posiadać tzw. stół odkładczy, pomocny przy odbieraniu obrabianych materiałów, oraz układania na paletach.

Gilotyny mają często na wyposażeniu dodatkowe noże, które szczególnie przydatne bywają podczas produkcji wielkoseryjnej i masowej, kiedy to maszyny eksploatowane są w większym stopniu, niż w mniejszych zakładach produkcyjnych.

Jeśli chodzi o charakterystyczne dane techniczne, które cechują pracę tych maszyn, to są przede wszystkim: maksymalna długość cięcia, maksymalna grubość ciętej blachy, szybkość cięcia i moc silnika.

Dużym zainteresowaniem cieszą się szybkie gilotyny hydrauliczne. To maszyny, które mają hydraulicznie napędzany nóż, a ich zderzak może być ustawiany elektrycznie, co powoduje, że są niezwykle ekonomiczne.

Większe firmy nabywają chętnie nożyce gilotynowe wyposażone w nowoczesne komputerowe sterowanie NC lub CNC. Dzieje się tak dlatego, że maszyny te są szybkie i ich programy pracy można wcześniej zaprogramować, co zdecydowanie zwiększa ich wydajność. Na wyposażeniu posiadają też odczyty cyfrowe, co również przyspiesza na nich pracę.

Opłacalny jest obecnie zakup nowej i używanej gilotyny. Nowe maszyny tego typu doskonale spisują się podczas wielkoseryjnych prac w dużych przedsiębiorstwach, natomiast używane gilotyny nadają się szczególnie do pracy średnioseryjnej w mniejszych zakładach, dla których zakup nowej, droższej gilotyny od producenta jest mniej opłacalny.