Wiertarki

Wiertarki do metalu to maszyny często spotykane w przemyśle. W skrócie możemy je podzielić na wiertarki stołowe, wiertarki kolumnowe oraz wiertarki promieniowe. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji na temat tego typu maszyn.

Wiertarki stołowe

Wiertarki stołowe zajmują się wierceniem, wywiercaniem i rozwiercaniem przedmiotów metalowych za pomocą różnorodnych, przeznaczonych do tego celu wierteł. Wiertarki takie – do obróbki przedmiotów metalowych – na które jest duży popyt, to lekkie i niewielkich rozmiarów wiertarki stołowe. Urządzenia tego rodzaju mogą być szczególnie użyteczne przy wierceniu i rozwiercaniu małych otworów w niedużych metalowych przedmiotach.

Wiertarki tego rodzaju mogą posiadać mechaniczną przekładnię zmiany obrotów, a także trzy prędkości pracy. Mogą mieć też wiertarski uchwyt od 1-16 mm.

Wiertarka stołowa WSD 16

Wiertarka stołowa WSD 16

Jakie parametry techniczne charakteryzują takie frezarki?

Decydujące dane techniczne tego typu urządzeń odnoszą się między innymi do ich średnicy wiercenia w żeliwie oraz stali, przesuwu wrzeciona oraz zakresu prędkości wrzeciona.

Wiertarka stołowa WSD 16

Wiertarka stołowa WSD 16

Gdzie najczęściej znajdują zastosowanie takie urządzenia?

Wiertarki stołowe to są genialne obrabiarki do używania w pracy w narzędziowniach i warsztatach, zajmujących się produkcją jednostkową, czy też małoseryjną.

W obecnym czasie na całym świecie chętnie kupuje się wiertarki stołowe używane – maszyny wyposażone w ułatwiające pracę oprzyrządowanie.

Ale wiertarki stołowe są również często oferowane z dodatkowym oprzyrządowaniem. Takie specjalne przyrządy mogą znacznie rozszerzyć działalność obróbczą tych urządzeń. I tak się dzieje.

Wiertarki stołowe mogą obsługiwać osoby, które przeszły szkolenie z obsługi tego rodzaju urządzeń.

Zanim kupimy wiertarkę powinniśmy zastanowić się, jaka maszyna tego typu będzie najwłaściwsza do realizacji określonych zadań wiertarskich, będzie miała odpowiednie parametry, czy też będzie spełniała nasze oczekiwania pod względem jakości, realizacji zadań i wydajności.

Wiertarki

Wiertarki do obróbki przedmiotów metalowych to najpowszechniejsze urządzenia stosowane do wykonywania otworów. Ich pracę określa się mianem wiercenia.

Maszyny te wiercą wiertłem krętym, wykonującym obrotowy i posuwowy ruch prostoliniowy, a dwa ostrza wiertła skrawają znajdujący się w nieruchomej pozycji metalowy przedmiot.
Urządzenia tego typu powinny mieć sztywną konstrukcję, która będzie odpowiedzialna za dokładność pracy tych maszyn i będzie tylko miała nieznaczne odkształcenia podczas procesu wiercenia.
Dużej wielkości i średnicy wiertła wykorzystywane do pracy wiertarki są bardziej wytrzymałe. Charakteryzuje je możliwość przeniesienia dużego momentu obrotowego skrawania oraz dużej siły wzdłużnej.

Wiertarka promieniowa CSEPEL RF 50 / 1250

Wiertarka promieniowa CSEPEL RF 50 / 1250

Wiertarki można podzielić na urządzenia przystosowane do wiercenia otworów o niewielkich średnicach – które posiadają napęd pasowy lub bezstopniowy cierny – oraz szybkobieżne maszyny tego rodzaju, wyróżniające się największą prędkością obrotową wrzeciona, pozwalającą na wiercenie otworów w dużych stopach o małej średnicy, lub też w brązie.

Wiertarki przystosowane do wywiercania małych otworów w stali w sposób ekonomiczny wiercą otwory.

Nowoczesne wiertarki o stopniowanym napędzie pasowym, przeznaczone do obróbki dużych otworów, posiadają prędkości obrotowe wrzeciona, które tworzą znormalizowany ciąg geometryczny.

Wiertarki wspornikowedużych gabarytów mogą wiercić otwory w stali, żeliwie, twardych stalach węglowych, stalach stopowych, szkle lub masach plastycznych, wykorzystując przy tym małe kąty natarcia. Umożliwiają one też wiercenie otworów w lekkich stopach, przy użyciu dużej prędkości skrawania i przy małym posuwie.

Wiertarki do metali wyposażone w płytki z węglików spiekanych, w przeciwieństwie do wiertarek z wiertłami ze stali szybkotnącej mogą przy wierceniu uzyskiwać pełną moc. Stosowane są również do wiercenia otworów narzędziami z węglików spiekanych w węglowych i stopowych stalach twardych. Wiertła takie mogą osiągać w czasie wiercenia o dwa razy większe prędkości obrotowe, niż podczas wiercenia z takim samym posuwem wiertłami z szybkotnącej stali.

Podczas wiercenia tymi urządzeniami stosuje się często napęd kół zębatych o skośnych zębach, które lepiej przenoszą większe moce, niż koła o zębach prostych.

Maszyny te mają również stały zakres mocy, a przy mniejszych prędkościach – stały moment obrotowy oraz zmienną moc.

Wiertarki do wiercenia otworów o dużych średnicach, dzięki uzyskiwaniu dużej mocy skrawania, sprawdzają się również przy wierceniu narzędziami z ostrzami z węglików spiekanych. Nieco wolniej przebiega na nich jednak uzyskiwanie szybkości skrawania, bo ograniczają one średnicę małych wierconych otworów i mają małe prędkości obrotowe wrzeciona.