Tokarki

Tokarki to urządzenia stosowane do obróbki materiałów metalowych. Ich pracę określa się mianem toczenia. Urządzenia takie do obróbki metalu wykorzystywane są w pracy w narzędziowniach, fabrykach, zakładach przemysłowych i mogą być stosowane do pracy w zakładach zajmujących się drobną wytwórczością.

Tokarki to są najczęściej wykorzystywane w przemyśle metalowym obrabiarki. Zapotrzebowanie na rynku na tokarki do metali wciąż wzrasta. Zakłady, które je produkują ciągle modernizują je, wobec tego praca na takich maszynach robi się o wiele prostsza.

W Polsce i za granicą sporym zainteresowaniem klientów cieszą się tokarki polskich producentów, jak na przykład TUM, TUD, TUJ oraz TUR.

Tokarka uniwersalna TUX 63B

Tokarka uniwersalna TUX 63B

Uznanie zyskały też takie zagraniczne marki, jak na przykład: 3MM C13M, CU, czy 16K20, prezentujące oczekiwaną przez klientów jakość.

Na rynku obrabiarek jest wiele rodzajów tokarek konwencjonalnych, jednak najczęściej stosowane są tokarki uniwersalne.To urządzenia, które mają szeroki zakres zastosowania przy toczeniu zgrubnym oraz dokładnym. Obrabiają materiały metalowe, żeliwne i stalowe.

Tokarki składają się z: silnika napędowego, wrzeciennika, przekładni wrzeciennika, skrzynki posuwu, suportu, a także konika.

Tokarki do metali to obrabiarki, zajmujące się toczeniem głównie materiałów, które mają kształt brył obrotowych, takich jak wałki, stożki oraz kule. Obrabiarki takie obrabiają materiały najczęściej specjalnym nożem tokarskim, lub też wiertłem. Do znaczących wartości tokarek należą: średnica i długość toczenia oraz szybkość skrawania.

W celu rozszerzenia działalności niektórych urządzeń, producenci oferują bogaty asortyment ich wyposażenia, przyrządów uniwersalnych, które pasują do wielu modeli tych obrabiarek, czy też przyrządów specjalnych. Dodatkowe przyrządy polepszają pracę, dopuszczają tworzenie na tych maszynach skomplikowanych zadań z zakresu obróbki metalu, jakich nie można zrobić bez wykorzystania takich specjalnych narzędzi. Dlatego też posiadanie tego rodzaju specjalistycznych narzędzi związane jest niewątpliwie z olbrzymimi profitami. Tokarki posiadające takie specjalistyczne narzędzia mogą wykonywać zadania, które realizują szczególnie inne maszyny do obróbki metali, np. wiercenie lub przecinanie.