Szlifierki używane

Co to są szlifierki i jakie posiadają cechy charakterystyczne? Obecnie na rynku metalowym upłynnianych jest wiele obrabiarek do metalu, zarówno nowych, jak i używanych. Należą do nich również szlifierki nowe i szlifierki używane. Szlifierki do metalu są przeznaczone głównie do szlifowania przedmiotów metalowych. Stosowane są także do ostrzenia części maszyn, a także narzędzi, takich jak: frezów, noży, wierteł lub wałków. Maszyny tego rodzaju służą do szczegółowej obróbki wykańczającej. Ale oprócz nowych maszyn tego rodzaju, na rynku metalowym dużym zainteresowaniem cieszą się również szlifierki używane, po przeglądach technicznych i z bogatym – często – oprzyrządowaniem.

Jakie rodzaje szlifierek produkowanych w Polsce i za granicą są najchętniej kupowane? Produkowanych jest wiele rodzajów konwencjonalnych szlifierek do metali. Najczęściej jednak w Polsce kupowane są szlifierki używane, takie jak: szlifierki do płaszczyzn, szlifierki do otworów, szlifierki do wałków, szlifierki ostrzałki i specjalne szlifierki, potrzebne do wykonywania określonych, specjalistycznych zadań.

Szlifierka narzędziowa JUNGNER US 450

Szlifierka narzędziowa JUNGNER US 450

Urządzenia tego rodzaju można podzielić na narzędziowe, produkcyjne, kłowe, czy uniwersalne, najczęściej stosowane, ze względu na ich funkcjonalność.

Takie szlifierki używane stosowane są powszechnie w warsztatach, narzędziowniach, zakładach przemysłowych i fabrykach. Większe narzędziownie, które zajmują się wytwórstwem na dużą skalę, usprzętawiane są w szlifierki nowe, od producentów. Warsztaty zajmujące się obróbką ścierną – mało- i średnioseryjną – wyposażane są z kolei w szlifierki używane, bo nabycie nowych obrabiarek – a tym samym dużo droższych maszyn, nie było by dla nich zyskowne.

Automatyczna szlifierka do ostrzenia pił ASP-631F PF

Automatyczna szlifierka do ostrzenia pił ASP-631F PF

Szlifierki obrabiają i polerują materiał przy pomocy przeróżnych narzędzi ściernych, ściernic szlifierskich, trzpieni, tarczy, polerek, specjalnych pędzli.

Ważne są parametry szlifierki, takie, jak: powierzchnia stołu roboczego, posuw wzdłużny, posuw poprzeczny, moc wrzeciona, pionowy ruch wrzeciona, zakres obrotu górnego stołu, poziomy oraz pionowy obrót głowicy, stożek wewnętrzny głowicy, przesuw kolumny i zakres prędkości wrzeciona do szlifowania w obu kierunkach.

Szlifierki używane wykorzystywane do obróbki metali zaopatrzone mogą być też w przyrządy specjalne, umożliwiające tym urządzeniom realizację różnego typu zabiegów związanych ze szlifowaniem. Producenci oferują szeroką gamę ich wyposażenia, np.: głowice szlifierskie, uchwyty samocentrujące, podzielnice, przyrządy do ostrzenia głowic frezerskich, przyrządy do ostrzenia frezów tarczowych i modułowych, przyrządy do ostrzenia wierteł, przyrządy do szlifowania otworów, wzorniki ustawiania środka przedmiotu, przedłużki wrzeciona, podpórki wrzeciona, bloki podwyższające, lub pochłaniacze pyłu. Dzięki takiemu wyposażeniu urządzeń warsztaty, zajmujące się mniejszą produkcją, nie dysponujące wystarczającym asortymentem maszyn – często ze względów finansowych, mają możliwość, by poszerzyć niewielkim kosztem swoją działalność.

Kto może zostać operatorem szlifierki? Maszyny te mogą być obsługiwane przez osoby, które przeszły szkolenie w zakresie obsługi tego rodzaju urządzeń i bezpieczeństwa pracy, ale także posiadają należytą wiedzę o pracy i obsłudze tych maszyn.

Wiele osób zastanawia się, jaką szlifierkę używaną wybrać? Zanim wybierzemy szlifierkę powinniśmy przemyśleć, która maszyna tego rodzaju może być odpowiednia do realizacji określonych zabiegów szlifierskich, ale też będzie szybka, dokładna i wydajna.