Wycinarki laserowe do obróbki metalu, rur i profili zamkniętych to maszyny wykonywane w wersjach 2D i 3D. Na rynku jest wiele modeli laserów zajmujących się obróbką rur. Wielu jest nabywców tych maszyn, nie tylko nowych, dlatego wzrasta sprzedaż i skup laserów używanych.
Przecinarki laserowe mają wyświetlacz czasu działania. Podczas pracy potrafią automatycznie przyśpieszać lub zwalniać tempo. Z kolei po zakończeniu zabiegu obróbczego automatycznie wracają do punktu zero. Ich zakres ruchu można ograniczać. Maszyny te mogą mieć też sterowaną przerwę w ruchu. Lasery posiadają stół, rezonator, czyli źródło lasera i sterowanie CNC.
Skup laserów używanych wzrasta niewątpliwie również z tego powodu, iż urządzenia te posiadają sterowanie cyfrowe, które pozwala im na niezwykle sprawną, szybką i dokładną pracę, zastępującą pracę wielu ludzi. I tak, dzięki możliwości automatycznego załadunku blachy urządzenia te są szybkie, przez co są także bardzo wydajne. Wysoki jest jednak koszt cięcia blachy taką maszyną, ale jest on przy tym paradoksalnie opłacalny, dlatego, że urządzenie to jest bardzo szybkie, osiąga duże prędkości cięcia, jest niezwykle dokładne, dzięki sztywnej konstrukcji i pozwala na produkcję długich i krótkich serii w krótkim czasie.
Przecinarki laserowe posiadają nowoczesne sterowanie CNC, które umożliwia cięcie prostych, a także trudnych konturów wewnętrznych oraz zewnętrznych zarówno na grubych, oraz cienkich blachach. Sterowanie CNC lasera składa się z: pamięci głównej, kolorowego monitora, twardego dysku, stacji dyskietek i Platformy PC.
Laser do obróbki metalu może ciąć, wykrawać, drążyć, strukturyzować powierzchnie a także hartować – czyli posiada wszechstronne możliwości, które to powodują, że tak bardzo jest popularnym urządzeniem, ale wzrasta też popyta na sprzedaż i skup laserów używanych – w szczególności, ponieważ można je nabyć często w bardzo atrakcyjnej cenie i dobrym stanie technicznym.
Co charakteryzuje pracę lasera? Laserowa wiązka, występująca przed ostrzem, które skrawa, nagrzewa skrawany materiał powyżej temperatury topnienia. Strumień gazu, który jest współosiowo doprowadzany z wiązką, pozbywa się wtedy materiału powstałego w czasie cięcia. W takiej sytuacji materiał nie jest już tak twardy i cięcie go staje się łatwiejsze. Większa jest wtedy wydajność takiej maszyny, przy zdecydowanie mniejszym zużyciu narzędzi.
Przecinarki laserowe tną i wykrawają niezwykle szybko i precyzyjnie. Nadają się do pracy przy wielkoseryjnej i masowej produkcji. Są to urządzenia sterowane numerycznie, zastępujące urządzenia konwencjonalne, stosowane do realizacji zabiegów obróbczych przy małych i średnich produkcjach. Ułatwieniem dla ustawienia i pracy maszyny jest automatyczny dobór gazu, automatyczna kontrola ciśnienia gazu i automatyczne zaciskanie arkusza, oraz wiele innych właściwości.
Lasery do obróbki metalu to kosztowne maszyny, jednakże – biorąc pod uwagę ich szybkość, dokładność i wydajność, ich zakup jest zdecydowanie opłacalny. Trzeba wspomnieć o tym, że te urządzenia potrafią wykonywać zadania obróbcze na materiałach niełatwych do skrawania, co nie sprawdza się przy wykonywaniu takich zabiegów na innych maszynach. Dlatego nieustannie rozwija się na całym świecie sprzedaż i skup laserów używanych i nowych urządzeń tego rodzaju, od producentów.