Prasy mimośrodowe

Prasy mimośrodowe do obróbki metalu to są obrabiarki, dla których charakterystyczną właściwością może być naturalnie to, iż mają one łatwy dostęp do stołu ze wszystkich trzech stron obrabiarki. To są urządzenia, które posiadają często stoły sterowane – których budowę można dostosowywać, albo stoły stałe – które stanowią całość z korpusem.

Prasy mimośrodowe do metalu to są maszyny, dla których charakterystyczne jest ustawianie skoku suwaka. Ich głównym zadaniem jest prasowanie, gięcie, toczenie, ale również wykrawanie.

Prasa mimośrodowa AIDA 150 NC1-150

Prasa mimośrodowa AIDA 150 NC1-150

Prasy mimośrodowe posiadają pneumatyczny lub hydrauliczny wyrzutnik, który zapewnia maszynie tzw. ciągnienie płytkie. Prasy do obróbki metalu mające taki wyrzutnik często mają dużo większe możliwości obróbcze, stają się niewątpliwie bardziej wielozadaniowe.

Prasy mimośrodowe dysponują szafą sterującą, która z kolei umożliwia nożne oraz ręczne przestawianie obrabiarki. Można także na nich realizować pojedyncze operacje obróbcze, ale także można robić operacje w sposób stały, a także nastawnie.

Z wyjątkiem nowych pras mimośrodowych, coraz to więcej sprzedających oferuje w tej chwili prasy mimośrodowe do obróbki metalu używane. Sprzedawcy proponują te urządzenia po przeglądach oraz usprzętowione w różnego rodzaju akcesoria. Takie uzupełniające przyrządy umożliwiają poszerzenie ich działalności. Prócz tego, sprzedający pozwalają sprawdzić obrabiarki na ruchu i przekonać się, czy dana obrabiarka w dobry sposób wykonywać będzie zaplanowane operacje.

Obecnie w Polsce i za granicą upłynnianych jest sporo modeli pras mimośrodowych do metalu, przeznaczonych do wykonywania różnych zabiegów obróbczych. Maszyny takie mogą mieć przeróżne wysokości i szerokości oraz parametry techniczne pracy.

Wykorzystując do pracy prasę mimośrodową nie powinno się zapominać o tym, że niewłaściwy tryb pracy, powodujący przeciążenie obrabiarki, skutkuje częstokroć obniżeniem prędkości pracy jej koła zamachowego, co powiązane bywa także z przeciążeniem pracy silnika maszyny – a to z kolei może być powodem uszkodzeń silnika prasy mimośrodowej.