Prasy krawędziowe to maszyny, które przeznaczone są głównie do zaginania, oraz profilowania. Charakteryzowana przeze mnie prasa krawędziowa STROJARNE PIESOK CTO 80 nadaje się dodatkowo np. do cięcia w kadłubie maszyny. Może ona wykonywać zadania obróbcze takie jak zaginanie blachy, a także gięcie prostych, czy różnorodnie złożonych płyt.
Do produkcji jakich elementów nadaje się prasa krawędziowa STROJARNE PIESOK CTO 80?
Przede wszystkim maszyna tego rodzaju powszechnie używana jest do produkcji elementów wykonanych z blachy takich jak: różne profile metalowe, meble wykonane z metali, drzwi, elementów wagonów etc., dzięki czemu mówi się, że jest ona niezwykle uniwersalną maszyną, wszechstronną prasą.
Działa ona w taki sposób, że suwak podczas ruchu w duł, porusza się szybko na biegu jałowym. Po dojechaniu do zadanego położenia prędkość suwaka zwalnia i prasa zaczyna prasowanie z ustawioną siłą nacisku. Po zakończenia gięcia stempel porusza się w górę i wykonuje ruch przyspieszony. Praca na takiej prasie jest bezpieczna dzięki obniżonej prędkości gięcia, którą można na bieżąco kontrolować. Dzięki temu możemy zapobiegać takim przypadkom, jak na przykład deformowanie się blachy podczas procesu gięcia.
Prasa ma taką budowę i sposób działania, że nie jest możliwe przeciążenie jej podczas pracy, pomimo dużego jej nacisku, nawet podczas użycia całkowitej siły nacisku – całkowitej jej siły znamionowej.
Tego rodzaju maszyny mają możliwość pracy ręcznej, nożnej, ale również – co ważne – posiadają awaryjny program pracy, który polega na ręcznym podnoszeniu górnej belki prasy.
Jeśli chodzi o dane charakterystyczne słowackiej prasy krawędziowej STROJARNE PIESOK CTO 80 wyprodukowanej w 1990 roku, to bardzo istotną rzeczą jest to, że posiada ona sterownik PLC. Prasa ta ma nacisk 80 ton i cechuje się największą długością gięcia do 2,5 m i wysięgiem równym 260 mm, przy wymiarach stołu (dł.x szer.) 2500×160 mm, a roboczej wysokości stołu 800 mm.
Maszyny te mają maksymalny skok suwaka 150 mm, prześwit między stojakami 2050 mm, i ich gabarytach – tj.: długości – 2600 mm, szerokości – 1455 mm, a wysokości 2385 mm, oraz wadze ok. 6800 kg. Ich największa odległość stempla od stołu wynosi z kolei 360 mm.
Jeśli chodzi o prędkości pracy pras, to ich prędkości dojazdu wynoszą 75 mm/s, robocze prędkości pracy – 10 mm/s, natomiast prędkości wsteczne plasują się w okolicach 55 m/s, przy wstecznej sile równej 50 kN. Całkowity pobór mocy maszyny wynosi 10 kVA, natomiast główny silnik elektryczny zużywa 5,5 kW. Maszyny do prawidłowego działania potrzebują 220 l oleju, przy maksymalnym ich ciśnieniu do 25 MPa.
Do wyposażenia takich pras należy przede wszystkim mechaniczny zderzak, podpory, sterownik PLC oraz sterownik ręczny i nożny. Dodatkowo urządzenia te mogą posiadać w wyposażeniu różne komplety oprzyrządowania, do którego można zaliczyć między innymi matryce, czy też stemple.
Prasy krawędziowe STROJARNE PIESOK CTO 80 mogą być eksploatowane w temperaturze +5/+40 stopni C i wilgotności 70% – i te normy są przestrzegane przez zakłady, w których te maszyny są wykorzystywane do pracy. Wszystkie szczegóły związane z poprawną eksploatacją takich pras opisane są w dołączonych do nich dokumentacjach techniczno-ruchowych, które pozwalają operatorom na zapoznanie się z ich budową i działaniem, jeszcze przed ich użytkowaniem.