Frezarki łożowe

Frezarki łożowe występują jako wzdłużne bezstojakowe i stojakowe. Frezarki łożowe wzdłużne można podzielić na frezaki bezstojakowe, frezarki jednostojakowe lub dwustojakowe, posiadające dwa wrzecienniki, dzięki którym można frezować w tym samym czasie przedmioty z dwóch stron.

We frezarkach łożowych wzdłużynych stół przesuwa się bezpośrednio po łożu i ma tylko przesuw wzdłużny.

Na frezarkach poziomych można uzyskać przesuw poprzeczny przez wysuw pinoli (tulei wrzecionowej), a we frezarkach pionowych przez przesuw poprzeczny wrzeciennika.

Frezarki wzdłużne mają węższe i lżejsze łoże niż frezarki łożowe ze stołem krzyżowym. Sztywność podparcia obrabianego przedmiotu jest w nich większa, dzięki wyeliminowaniu sań poprzecznych stołu.

Frezarki łożowe wzdłużne lekkie, przeznaczone są do produkcji masowej. Jako maszyny produkcyjne nadają się do skrawania małych naddatków na obróbkę, na drobnych odkuwkach, wypraskach i odlewach ciśnieniowych. Maszyny te mają stoły o dużej powierzchni roboczej.

Frezarki łożowe produkowane ze stołami o małej powierzchni roboczej, służą do obróbki pojedynczych, drobnych przedmiotów.

Frezarki łożowe bezstojakowe to lekkie, uniwersalne obrabiarki z automatycznymi cyklami. Mają pionowo i poprzecznie przesuwny wrzeciennik. 

Frezarka łożowa wzdłużna bezstojakowa posiada: łoże, prowadnice wzdłużne dla stołu, prowadnice poprzeczne dla sań wrzeciennika i sanie, zawierające prowadnice poprzeczne i prowadnice pionowe, w których przesuwa się wrzeciennik. Sanie mają konstrukcję krzyżową, która jest usztywniona. Wrzeciennik trzymany jest w nich pionowymi prowadnicami, do roboczej wysokości powierzchni stołu frezarki. Dzięki takiemu położeniu wrzeciennik, zginany na krótkim ramieniu jest dostatecznie sztywny, nawet w górnym położeniu (też przy małej szerokości, w kierunku do tyłu frezarki). Masa wrzeciennika (pionowo przesuwna) zazwyczaj jest mała.

Frezarki łożowe wzdłużne cięższe, to maszyny produkcyjne przeznaczone do produkcji wielkoseryjnej. Cechują się one większą sztywnością. Stosowane są przy frezowaniu dużych naddatków na odlewach skrzynkowych, dużych odkuwkach, blokach materiału i materiałach walcowanych.

Obrabiarki te są sztywne i mają wysoki stopień zautomatyzowania. Oprócz pracy w cyklu, frezarki te mogą być indywidualnie sterowane każdym ruchem i mogą pracować w cyklu z ingerencją ręczną.