Frezarki kopiarki

Frezarki kopiarki to obrabiarki, dla których podstawą pracy freza jest wzornik. Obrabiany przedmiot ma przyjąć kształty przedmiotu wzorcowego.

Tego rodzaju frezarki wykorzystuje się do frezowania materiałów o nieregularnych kształtach, np.: krzywek, form do odlewów ciśnieniowych, matryc do obróbki plastycznej, śrub okrętowych, łopatek turbin, części do prac grawerskich, czy krzywoliniowych części samolotów.

We frezarkach kopiarkach wypadkową ruchu freza oraz obrabianego przedmiotu jest ruch kopiowy. Składa się on z dwóch ruchów posuwowych: wiodącego posuwu i prostopadłego do niego posuwu kopiującego.

Frezarka kopiarka posiada układ sygnalizujący kształt obrabianej powierzchni (należy do niego element wodzący, np. palec lub rolka wodząca) i wzornik, a także układ roboczy (należy do niego frez i obrabiany przedmiot).

W pracy frezarek kopiowych można wyróżnić (w zależności od sposobu powiązania elementu wodzącego z frezem) dwa rodzaje kopiowania, kopiowanie bezczujnikowe (mechaniczne) i kopiowanie czujnikowe (hydrauliczne, elektrohydrauliczne lub elektryczne).

Maszyny tego typu posiadają często wyposażenie uzupełniające, dlatego można w nich, w miarę potrzeb zamontować dodatkowe urządzenia kopiujące.