Archiwum kategorii: Wiertarki

Wiertarki do metalu to maszyny często spotykane w przemyśle. W skrócie możemy je podzielić na wiertarki stołowe, wiertarki kolumnowe oraz wiertarki promieniowe. Znajdziesz tutaj wiele ciekawych informacji na temat tego typu maszyn.

Skup wiertarek

Czym charakteryzuje się budowa i praca wiertarek do metalu? Dlaczego obecnie jest tak popularna sprzedaż i skup wiertarek? Obecnie coraz więcej sprzedawanych jest wiele rodzajów wiertarek do obróbki metali. Dzieje się tak dlatego, że urządzenia te są uniwersalne. Ich praca polega na wierceniu i rozwiercaniu przedmiotów wykonanych z metalu przy użyciu różnorodnych przeznaczonych do tego celu wierteł. Ale nie tylko, o czym przekonamy się w dalszym ciągu artykułu.

Sprzedaż i skup wiertarek rozwija się na dużą skalę, ponieważ są to maszyny, które są niezbędne podczas produkcji nie tylko w wielkich zakładach przemysłowych, ale niezbędne są również do realizacji zabiegów obróbczych w narzędziowniach i warsztatach.

Automatyczna wiertarka BIMAK SPEEDTRONIC NC3000

Automatyczna wiertarka BIMAK SPEEDTRONIC NC3000

Jakie rodzaje wiertarek cieszą się największą popularnością ze strony kupujących? Wiertarki do obróbki przedmiotów z metali, których sprzedaż wciąż wzrasta to głównie niewielkie i lekkie wiertarki stołowe. Urządzenia tego typu są głównie pożądane podczas wiercenia oraz wywiercania niedużych otworów w małych przedmiotach wykonanych z metalu. Urządzenia tego typu mają mechaniczną przekładnię zmiany obrotów oraz trzy prędkości pracy. W skład ich wyposażenia często wchodzi również cyfrowy pomiar głębokości. Decydujące dane techniczne tego rodzaju obrabiarek odnoszą się przede wszystkim do średnicy wiercenia w stali oraz żeliwie, przesuwu wrzeciona i wrzeciennika i zakresu prędkości wrzeciona.

Jeśli chodzi o sprzedaż i skup wiertarek, to nie można przy tym temacie pominąć informacji na temat wiertarek promieniowych.

Wiertarka stołowa WS 15

Wiertarka stołowa WS 15

Promieniowe wiertarki stosowane do obróbki metalu to z kolei szybko realizujące zabiegi obróbcze oraz precyzyjne wiertarki, które są chętnie wybierane do pracy w większych fabrykach, a także zakładach przemysłowych, trudniących się wierceniem oraz roztaczaniem dużych otworów, w ciężkich przedmiotach i o dużych gabarytach. Są to solidne wiertarki, które mogą obrabiać stal, kolorowe metale, ale też stopy lekkie.

Można wymienić wiele modeli tego typu wiertarek. Szczególnie istotne jest przede wszystkim dla wszystkich tych obrabiarek to, że one mogą uzyskać w pracy duże prędkości obrotowe, ale też prędkości posuwów.

W celu umożliwienia sprawnego wykonywania wymiany narzędzi w sytuacji wykonywania zabiegów obróbczych na tych maszynach, umocowuje się na nich szybkomocujące wiertarskie uchwyty. Urządzenia tego typu mają ogromnie możliwości w zakresie obróbki metalu.

Aby rozszerzyć działalność wiertarek promieniowych, prowadzący sprzedaż i skup wiertarek sugerują, że można wykorzystywać w czasie obróbki specjalne przyrządy.

Wiertarki kadłubowe do metali to są obrabiarki, które charakteryzują się dużą sztywnością. Taka cecha sprawia, że te precyzyjne wiertarki są często stosowane przy produkcji wielkoseryjnej oraz masowej. Ułatwieniem uproszczeniem obróbki na tego rodzaju maszynach jest możliwości wykonania bezproblemowej wymiany narzędzi, z wykorzystaniem uchwytów szybkomocujących, tulei redukcyjnych oraz uchwytów szczękowych samocentrujących. Znaczący jest fakt posiadania przez wiertarki kadłubowe stołów z rowkami teowymi, dzięki którym można łatwo zamocować przedmiot przeznaczony do obróbki.

Wiertarki słupowe to z kolei uniwersalne maszyny. Stosuje się je najczęściej w warsztatach usługowych i naprawczych do realizacji zabiegów obróbczych na przedmiotach o dużych gabarytach. Są to efektywne maszyny, mogące w sprawny i łatwy sposób skrawać również wysokie przedmioty. W czasie obróbki, można na nich maszynach w prosty sposób regulować prędkość obrotową wrzeciona. Wiertarki tego rodzaju posiadają mechaniczne posuwy. To są obrabiarki o dużej sztywności budowy, charakteryzujące się precyzją realizacji zabiegów wiertarskich. Podobnie, jak kadłubowe wiertarki, wyposażone są w stoły o rowkach teowych, pozwalającymi na łatwe zamocowanie na nich przedmiotów obróbki.

Jeśli chodzi o wiertarki koordynacyjne do metalu, to są urządzenia posiadające elektromechaniczne sterowanie. Sprzedaż i skup wiertarek tego typu wciąż wzrasta. Wiertarki tego rodzaju zaopatrzone są w cyfrowe odczyty osi. Mają też obrotowy stół na łożu i narzędziowa szafka posiadająca oprzyrządowanie. Można również wspomnieć, iż urządzenia tego rodzaju posiadają roboczy stół, którego położenie może być regulowana i można przesuwać go po słupie w górę albo w dół.

I wreszcie wiertarki uniwersalne, chyba najpopularniejsze, to są zdecydowanie najczęściej wykorzystywane wiertarki przeznaczone do zadań wiertarskich. To są bardzo popularne obrabiarki w branży metalowej, ze względu na ich funkcjonalność ale również dużą uniwersalność ich pracy. Zespołowe wiertarki to głównie urządzenia o szerokim zastosowaniu. Konstrukcja tego rodzaju wiertarek cechuje się posiadaniem kilku głowic. Charakteryzuje je też dokładność wykonywanych zabiegów obróbczych, z tego względu często używa się ich zarówno podczas produkcji małoseryjnej, jak i wielkoseryjnej.

Firmy produkujące wiertarki do metali, oprócz wielu modeli takich urządzeń, cechujących się nowoczesną budową, proponują do nich również coraz więcej oprzyrządowania. Te specjalne przyrządy mają możliwość znacznie rozszerzyć działalność obróbczą takich urządzeń. I tak się dzieje. 

Wiertarki stołowe

Wiertarki stołowe zajmują się wierceniem, wywiercaniem i rozwiercaniem przedmiotów metalowych za pomocą różnorodnych, przeznaczonych do tego celu wierteł. Wiertarki takie – do obróbki przedmiotów metalowych – na które jest duży popyt, to lekkie i niewielkich rozmiarów wiertarki stołowe. Urządzenia tego rodzaju mogą być szczególnie użyteczne przy wierceniu i rozwiercaniu małych otworów w niedużych metalowych przedmiotach.

Wiertarki tego rodzaju mogą posiadać mechaniczną przekładnię zmiany obrotów, a także trzy prędkości pracy. Mogą mieć też wiertarski uchwyt od 1-16 mm.

Wiertarka stołowa WSD 16

Wiertarka stołowa WSD 16

Jakie parametry techniczne charakteryzują takie frezarki?

Decydujące dane techniczne tego typu urządzeń odnoszą się między innymi do ich średnicy wiercenia w żeliwie oraz stali, przesuwu wrzeciona oraz zakresu prędkości wrzeciona.

Wiertarka stołowa WSD 16

Wiertarka stołowa WSD 16

Gdzie najczęściej znajdują zastosowanie takie urządzenia?

Wiertarki stołowe to są genialne obrabiarki do używania w pracy w narzędziowniach i warsztatach, zajmujących się produkcją jednostkową, czy też małoseryjną.

W obecnym czasie na całym świecie chętnie kupuje się wiertarki stołowe używane – maszyny wyposażone w ułatwiające pracę oprzyrządowanie.

Ale wiertarki stołowe są również często oferowane z dodatkowym oprzyrządowaniem. Takie specjalne przyrządy mogą znacznie rozszerzyć działalność obróbczą tych urządzeń. I tak się dzieje.

Wiertarki stołowe mogą obsługiwać osoby, które przeszły szkolenie z obsługi tego rodzaju urządzeń.

Zanim kupimy wiertarkę powinniśmy zastanowić się, jaka maszyna tego typu będzie najwłaściwsza do realizacji określonych zadań wiertarskich, będzie miała odpowiednie parametry, czy też będzie spełniała nasze oczekiwania pod względem jakości, realizacji zadań i wydajności.

Wiertarki

Wiertarki do obróbki przedmiotów metalowych to najpowszechniejsze urządzenia stosowane do wykonywania otworów. Ich pracę określa się mianem wiercenia.

Maszyny te wiercą wiertłem krętym, wykonującym obrotowy i posuwowy ruch prostoliniowy, a dwa ostrza wiertła skrawają znajdujący się w nieruchomej pozycji metalowy przedmiot.
Urządzenia tego typu powinny mieć sztywną konstrukcję, która będzie odpowiedzialna za dokładność pracy tych maszyn i będzie tylko miała nieznaczne odkształcenia podczas procesu wiercenia.
Dużej wielkości i średnicy wiertła wykorzystywane do pracy wiertarki są bardziej wytrzymałe. Charakteryzuje je możliwość przeniesienia dużego momentu obrotowego skrawania oraz dużej siły wzdłużnej.

Wiertarka promieniowa CSEPEL RF 50 / 1250

Wiertarka promieniowa CSEPEL RF 50 / 1250

Wiertarki można podzielić na urządzenia przystosowane do wiercenia otworów o niewielkich średnicach – które posiadają napęd pasowy lub bezstopniowy cierny – oraz szybkobieżne maszyny tego rodzaju, wyróżniające się największą prędkością obrotową wrzeciona, pozwalającą na wiercenie otworów w dużych stopach o małej średnicy, lub też w brązie.

Wiertarki przystosowane do wywiercania małych otworów w stali w sposób ekonomiczny wiercą otwory.

Nowoczesne wiertarki o stopniowanym napędzie pasowym, przeznaczone do obróbki dużych otworów, posiadają prędkości obrotowe wrzeciona, które tworzą znormalizowany ciąg geometryczny.

Wiertarki wspornikowedużych gabarytów mogą wiercić otwory w stali, żeliwie, twardych stalach węglowych, stalach stopowych, szkle lub masach plastycznych, wykorzystując przy tym małe kąty natarcia. Umożliwiają one też wiercenie otworów w lekkich stopach, przy użyciu dużej prędkości skrawania i przy małym posuwie.

Wiertarki do metali wyposażone w płytki z węglików spiekanych, w przeciwieństwie do wiertarek z wiertłami ze stali szybkotnącej mogą przy wierceniu uzyskiwać pełną moc. Stosowane są również do wiercenia otworów narzędziami z węglików spiekanych w węglowych i stopowych stalach twardych. Wiertła takie mogą osiągać w czasie wiercenia o dwa razy większe prędkości obrotowe, niż podczas wiercenia z takim samym posuwem wiertłami z szybkotnącej stali.

Podczas wiercenia tymi urządzeniami stosuje się często napęd kół zębatych o skośnych zębach, które lepiej przenoszą większe moce, niż koła o zębach prostych.

Maszyny te mają również stały zakres mocy, a przy mniejszych prędkościach – stały moment obrotowy oraz zmienną moc.

Wiertarki do wiercenia otworów o dużych średnicach, dzięki uzyskiwaniu dużej mocy skrawania, sprawdzają się również przy wierceniu narzędziami z ostrzami z węglików spiekanych. Nieco wolniej przebiega na nich jednak uzyskiwanie szybkości skrawania, bo ograniczają one średnicę małych wierconych otworów i mają małe prędkości obrotowe wrzeciona.