Na Polskim rynku sprzedawanych jest wiele rodzajów frezarek CNC. Popularne są narzędziowe frezarki CNC AVIA FNE 50 N, wyprodukowane przez Fabrykę Obrabiarek Precyzyjnych AVIA.
Maszyny te są dokładne – szczególnie dzięki posiadaniu przez nie sterowania cyfrowego. Mają szerokie zastosowanie w branży obróbczej metalu, i – co ciekawe – ich zakres pracy można jeszcze poszerzyć, poprzez wyposażenie tych maszyn w dodatkowe, specjalistyczne oprzyrządowanie. Działanie, parametry techniczne i sposób pracy frezarka CNC AVIA FNE 50 N pisane ma w dokumentacji techniczno-ruchowej .
Ta uniwersalna frezarka ma stół hydraulicznie podpierany siłownikiem i hydraulicznie mocowane oraz wymocowywane narzędzia. Praca na niej może być wykonywana zarówno z wrzeciona poziomego, jak i pionowego. Maszyna ta nadaje się znakomicie do obróbki różnego rodzaju materiałów metalowych, a szczególnie do frezowania narzędzi z ostrzami wykonanymi z węglików spiekanych.
Ale nie tylko do produkcji mało- i średnioseryjnej nadaje się taka maszyna. Frezarka CNC AVIA FNE 50 N doskonale sprawdza się podczas produkcji na wielką skalę, też elementów o wysokiej dokładności – co umożliwia jej szczególnie wyposażenie w precyzyjne sterowanie cyfrowe.
Sterowanie CNC maszyny PRONUM 640, w które najczęściej jest wyposażana, pozwala na zapisywanie i zapamiętywanie przez urządzenie, kolejnych cyklów pracy – co zdecydowanie ułatwia pracę operatorowi maszyny.
Przy gabarytach frezarki 2400x3000x2200 mm jej masa wynosi 3000 kg. Stół poziomy maszyny ma powierzchnię mocowania wielkości 500×1000 mm. Posiada 7 rowków teowych o szerokości 18 mm, a rozstawieniu 63 mm. Masa tego stołu wynosi 250 kg, a jego obciążenie może wynosić nawet 500 kg. Stół pionowy tych frezarek ma mniejszą powierzchnię mocowania, która wynosi 400×500 mm. Ma 5 rowków teowych o szerokości 18 mm i ich rozstawie 63 mm.
Frezarka CNC AVIA FNE 50 N posiada stożek wrzeciona ISO 40. Jej ilość obrotów wrzeciona jest bezstopniowa, natomiast ich zakres plasuje się w granicach od 25 do 4000 obr/min.
Mocowanie narzędzi tzw. sprężynowe, natomiast zwalnianie – hydrauliczne.
Jeśli chodzi o przesuwy, to wzdłużny – X wynosi 800 mm, poprzeczny – Y wynosi 500 mm, a przesuw pionowy Z – 420 mm. Posuwy maszyny robocze wynoszą od 5 do 2000 mm/min., przyspieszone X i Y – 6000 mm/min., z kolei posuwy przyspieszone Z – wynoszą 3600 mm/min. Ilość obrotów i posuwów maszyny nastawiana jest bezstopniowo.