Archiwum kategorii: Bez kategorii

Gilotyny

Gilotyny to maszyny do cięcia blachy na paski. Popularne w Polsce i za granicą są czeskie nożyce gilotynowe, ale też gilotyny słowackie, rosyjskie i włoskie.

Maszyny te produkuje się jako gilotyny hydrauliczne i mechaniczne.

Znane marki produkujące nożyce gilotynowe to SAFAN, STROJARNE PIESOK, DARLEY i HACO.

Gilotyny nadają się do pracy przy produkcji śrenio- ale i wielkoseryjnej czy masowej. Wyposażane w nie są huty, fabryki, przedsiębiorstwa produkcyjne ale i narzędziownie. Fabryki, które prowadzą wielkoseryjną produkcję nabywają nowe o obrabiarki tego rodzaju. Te z kolei, które prowadzą produkcję średnioseryjną kupują często gilotyny używane, w dobrym stanie technicznym i po przeglądach.

Nożyce gilotynowe NC RAS POWERCUT 86,33

Nożyce gilotynowe NC RAS POWERCUT 86,33

Nożyce gilotynowe składają się ze sztywnego korpusu, zderzaków – które można regulować – oraz noży do cięcia. Są łatwe w obsłudze, a przyczynia się do tego między innymi to, że mają regulowany kąt cięcia, oraz regulowaną wielkość szczeliny. Dodatkowo mogą posiadać tzw. stół odkładczy, pomocny przy odbieraniu obrabianych materiałów, oraz układania na paletach.

Gilotyny mają często na wyposażeniu dodatkowe noże, które szczególnie przydatne bywają podczas produkcji wielkoseryjnej i masowej, kiedy to maszyny eksploatowane są w większym stopniu, niż w mniejszych zakładach produkcyjnych.

Jeśli chodzi o charakterystyczne dane techniczne, które cechują pracę tych maszyn, to są przede wszystkim: maksymalna długość cięcia, maksymalna grubość ciętej blachy, szybkość cięcia i moc silnika.

Dużym zainteresowaniem cieszą się szybkie gilotyny hydrauliczne. To maszyny, które mają hydraulicznie napędzany nóż, a ich zderzak może być ustawiany elektrycznie, co powoduje, że są niezwykle ekonomiczne.

Większe firmy nabywają chętnie nożyce gilotynowe wyposażone w nowoczesne komputerowe sterowanie NC lub CNC. Dzieje się tak dlatego, że maszyny te są szybkie i ich programy pracy można wcześniej zaprogramować, co zdecydowanie zwiększa ich wydajność. Na wyposażeniu posiadają też odczyty cyfrowe, co również przyspiesza na nich pracę.

Opłacalny jest obecnie zakup nowej i używanej gilotyny. Nowe maszyny tego typu doskonale spisują się podczas wielkoseryjnych prac w dużych przedsiębiorstwach, natomiast używane gilotyny nadają się szczególnie do pracy średnioseryjnej w mniejszych zakładach, dla których zakup nowej, droższej gilotyny od producenta jest mniej opłacalny.

Skup maszyn

W Polsce i za granicą rozwija się sprzedaż i skup maszyn wykorzystywanych do obróbki metali. Są to urządzenia do plastycznej obróbki lub do obróbki skrawaniem. Rośnie popyt na frezarki, tokarki, szlifierki, prasy, gilotyny, przecinarki plazmowe, itp.

Aby ułatwić na rynku skupowanie i sprzedaż takich obrabiarek powstaje jeszcze więcej firm, które uprawiają skup maszyn nowych i używanych, giełd maszyn i komisów maszyn, które mają w swojej ofercie bogaty asortyment urządzeń tego typu.

Wykrawarka TRUMPF TRUMATIC 1000 R

Wykrawarka TRUMPF TRUMATIC 1000 R

Można by zadać w tym miejscu pytanie, co to właściwie jest komis maszyn? Jest to instytucja, pomagająca nie tylko kupować, ale też sprzedawać urządzenia nowe i używane w sposób ustalony w umowie danego komisu. Ktoś, kto pozbywa się urządzenia i zleca sprzedaż komisowi staje się zleceniodawcą. Komis zajmuje się zbyciem maszyny, ale żąda podanej w umowie prowizji za wykonanie umowy.

Co to jest giełda maszyn? Giełda maszyn jest to spotkanie handlowe, zorganizowane, aby dać możliwość zarówno kupującym, jak i sprzedającym realizację celu, związanego ze skupem lub sprzedażą obrabiarek do metali. Giełdy działają według określonego regulaminu.

Jakich maszyn dotyczy tak powszechny obecnie skup maszyn do obróbki metalu i ich sprzedaż na polskim i zagranicznym rynku metalowym? To – sprawdzające się w niewielkich zakładach produkcyjnych – obrabiarki konwencjonalne albo też – wykorzystywane do bardziej skomplikowanych zadań obróbczych, podczas produkcji wielkoseryjnej – urządzenia CNC, sterowane numerycznie.

Centrum frezarskie CNC DECKEL DC-55

Centrum frezarskie CNC DECKEL DC-55

Maszyny ze sterowaniem CNC, dzięki posiadaniu sterowania komputerowego z zapisanymi w pamięci programami, sprawiają, że praca na nich przebiega w sposób sprawniejszy niż na konwencjonalnych obrabiarkach, ponieważ są one dokładniejsze, a proces obróbczy jest na nich zdecydowanie szybszy.

Na rynku polskim i zagranicznym pojawia się co róż to więcej firm, które prowadzą na wielką już skalę skup maszyn oraz ich sprzedaż. Nowe maszyny, które oferują, to urządzenia nie tylko polskich, ale również zagranicznych producentów – na które kupujący często otrzymuje gwarancję od producenta. Maszyny używane można tu kupić często dużo taniej.

Wykrawarka laserowa AMADA LCE 645

Wykrawarka laserowa AMADA LCE 645

Oferujący maszyny na sprzedaż zgadzają się na sprawdzenie takich maszyn, po to, aby nabywca mógł sprawdzić stan techniczny i możliwości określonego urządzenia. Kupujący może wtedy sprawdzić wymagania techniczne i jakościowe urządzenia i przeanalizować, czy są one zgodne z realizacją wykonywanych później na nich zadań obróbczych.

Sprzedawcy oferują obecnie używane obrabiarki po przeglądach technicznych, sprawdzone i gotowe do pracy.

Piły do matalu

Na rynku polskim i zagranicznym produkowanych i sprzedawanych jest coraz więcej pił do metali. Największym zainteresowaniem ze strony klientów cieszą się polskie i niemieckie i bułgarskie maszyny tego typu.

Piły do metalu można podzielić na tarczowe, taśmowe i ramowe. Do urządzeń o podobnym zastosowaniu zalicza się również przecinarki taśmowe, tarczowe, wyrzynarki do stali, a także linie do cięcia rur.

W Polsce produkowane są piły do metalu tarczowe pracujące w ręcznym i automatyczny cyklu. Urządzenia takie mają – podczas wykonywania zabiegów obróbczych – materiał dostarczany przez podajnik maszyny. Cechują je głównie parametry techniczne, jak: wymiar obrabianego materiału, średnica piły, prędkość posuwu, długość podania, obroty narzędzia/min. oraz moc piły.

Piła tarczowa BTC 50

Piła tarczowa BTC 50

Na rynku metalowym chętnie kupowane są piły do metalu Tuwi Sirio. Są to piły tarczowe, posiadające przednie imadło pneumatyczne, które przesuwa się po stole roboczym w sposób poprzeczny, pionowe imadło pneumatyczne, podajnik z imadłem, skrzynię przekładniową dwubiegunową, chłodzenie pompą, silnik trójfazowy i panel sterowania maszyną z możliwością zaprogramowania maszyny. Dla realizacji zabiegów obróbczych na tych urządzeniach ważne są przede wszystkim

takie dane maszyny, jak: kąt cięcia, posuw hydrauliczny oraz prędkości obrotowe i prędkości silnika.

Jeśli chodzi o piły do metalu ramowe przeznaczone do obróbki metalu, produkowane przez polskie zakłady, to cechują je głównie: prędkości ciecia, posuw regulowany hydraulicznie, a wyróżnia możliwość chłodzenia emulsją. Ważne są dla nich także: skok suwaka, czy maksymalna wysokość cięcia. Urządzenia takie mogą posiadać brzeszczoty.

Piła ramowa PM 120

Piła ramowa PM 120

Bułgarskie piły ramowe cechują takie parametry, jak: największa średnica cięcia okrągłego przekroju, największy rozmiar ciecia przekroju prostokątnego, szybkość cięcia, długość brzeszczota, moc głównego silnika oraz sinika pompki do chłodziwa.

Dużym zainteresowaniem ze strony kupujących cieszą się nowoczesne, zautomatyzowane piły taśmowe BEHRINGER. Urządzenia te mają układ prowadzenia dwukolumnowy, dzięki któremu cechują się sztywnością budowy. Zaopatrując się w tego rodzaju maszynę, należy zwrócić uwagę na istotne dla niej parametry techniczne. Są to przede wszystkim: najmniejsza i największa średnica cięcia, długość cięcia, prędkość ciecia, moc przyłączeniowa, czy moc napędu silnika.

Do cięcia rur kupowane są też często różnego typu linie, np. holenderskie linie Adco Machines, produkujące materiały o przekroju okrągłym, mogące ciąć poprzecznie, czyszczące końcówki ciętych rur, tnące i gratujące rury z obu stron, ale przede wszystkim mogące ciąć dziewięcioma głowicami tnącymi.

Nie tylko w Polsce, ale również za granicą, chętnie nabywane są przecinarki taśmowe marki Pilous. To zautomatyzowane maszyny, o prostej obsłudze, tj.: po

zamocowaniu materiału w imadle hydraulicznym włącza się napęd taśmy tnącej maszyny, następnie opuszczane jest ramię tnące i dochodzi do cięcia materiału, po czym taśmy tnące zostają zatrzymane, a ramię tnące podniesione do góry na określoną wysokość. Przecinarki taśmowe posiadają niejednokrotnie falownik – urządzenie do płynnej regulacji szybkości taśmy tnącej. Jej siłę nacisku na cięty materiał reguluje odpowiedni zawór, który zabezpiecza także przed przeciążeniem maszyny.

Dzięki dwusłupowej konstrukcji, przecinarki takie – bez zmiany mocowania materiału – mogą płynnie ciąć pod kątem nastawnym.

Przy planowaniu pracy dwukolumnowej przecinarki taśmowej ważne jest określenie ich zakresu i szybkości cięcia, wysokości ich stołu roboczego, moc pompy chłodziwa i pompy hydraulicznej i oczywiście moc silnika głównego.

Obrabiarki takie mają ponadto na wyposażeniu reduktor, ramię tnące na prowadnicach tocznych, hydrauliczne sterowanie ramienia tnącego i hydrauliczny naciąg taśmy tnącej, układ chłodzenia, stół płaski podający i stolik płaski od strony odbierającej.

Producenci oferujący piły do metali taśmowe, ramowe, wyrzynarki do stali i linie do cięcia rur nieustannie unowocześniają te urządzenia, proponując co rusz zmodernizowane ich wersje, umożliwiające łatwiejszą pracę swoim użytkownikom.

Ale oprócz nowych maszyn tego rodzaju, na rynku metalowym można także nabyć używane piły, używane wyrzynarki do stali i używane linie do ciecia rur. Maszyny te można kupić obecnie w atrakcyjnych cenach, sprawne, wyposażone w bogate specjalistyczne oprzyrządowanie, po przeglądach technicznych, a przed zakupem można je sprawdzić podczas pracy na ruchu.     

Obrabiarki do metalu

Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie sprzedaje się obrabiarki do metalu. Są to różnego rodzaju maszyny na przykład do obróbki plastycznej i do obróbki skrawaniem. Urządzenia takie to np.: gilotyny, dłutownice, elektrodrążarki, tokarki, frezarki, lasery, prasy czy szlifierki.

Nożyce gilotynowe STROJARNE PIESOK NTC 2000/4

Nożyce gilotynowe STROJARNE PIESOK NTC 2000/4

Obrabiarki do metalu mogą być produkowane jako konwencjonalne, wykorzystywane przy produkcji mało- i średnioseryjnej albo jako urządzenia CNC, do produkcji wielkoseryjnej i masowej.

Obrabiarki CNC pracują w sposób szybszy niż tego rodzaju maszyny konwencjonalne.

Aby ułatwić na rynku skupowanie i sprzedaż takich urządzeń powstaje coraz więcej firm zajmujących się skupem i sprzedażą urządzeń tego typu, giełd maszyn i komisów maszyn, które oferują szeroki asortyment urządzeń tego typu. Jest to instytucja, pomagająca kupować a także sprzedawać obrabiarki do metalu według wytycznych zapisanych w umowie danego komisu. Ktoś, kto pozbywa się urządzeń i zleca sprzedaż komisowi staje się zleceniodawcą. Komis zajmuje się zbyciem maszyny, ale wymaga zapłaty umownej prowizji za realizację określonej umowy.

Giełda maszyn jest to spotkanie handlowe, które zorganizowane jest, by dać możliwość kupującym i sprzedającym realizację określonego celu, związanego ze skupem lub sprzedażą obrabiarki do metalu. Giełdy funkcjonują zgodnie z określonymi wcześniej regulaminami.

Na rynku sprzedaje się wiele typów obrabiarek do metalu – zarówno konwencjonalnych, jak i CNC. Obrabiarki do metalu nowe to urządzenia nie tylko polskich, ale również zagranicznych znanych na rynku marek, na które kupujący dostaje gwarancję od producenta. Obrabiarki używane można nabyć nieraz dużo taniej. Sprzedawcy pozwalają kupującemu sprawdzić urządzeń na ruchu, aby sprawdził on stan techniczny określonego urządzenia. Sprzedający oferują obrabiarki używane po przeglądach technicznych, sprawdzone i gotowe do pracy.

W sprzedaży pojawia się wiele obrabiarek do metalu, również maszyn używanych znanych producentów z kraju i z zagranicy, dlatego też kupujący zajmujący się produkcją małoseryjną, nie mający możliwości finansowych na zakup nowej obrabiarki lub taki zakup nie jest dla nich zyskowny, mają możliwość kupić tego typu obrabiarki do metalu niekiedy dużo taniej.

Wytaczarki

Maszynami stosowanymi do realizacji dokładnej obróbki otworów w unieruchomionym materiale metalowym są wytaczarki. Praca tych obrabiarek cechuje się głównie prędkością obrotową wrzeciona i stosunkowo małą głębokością skrawania oraz małym posuwem roboczym.

Z uwagi na prędkość skrawania na wytaczarkach, do wytaczania przeznaczone są wytaczadła, mające noże z diamentowymi ostrzami lub z ostrzami z węglików spiekanych.

Zabiegi realizowane przez wytaczarki są wykonywane dokładnie, bo maszyny te są precyzyjne, ale też wydajne, a otwory przez nie obrobione charakteryzują się dużą gładkością.

Wytaczarka pozioma GIDDINGS I LEWIS

Wytaczarka pozioma GIDDINGS I LEWIS

Wytaczarki do metalu wykorzystywane są przy produkcji masowej, ale też w przemyśle motoryzacyjnym.

Najważniejszymi wielkościami określającymi wytaczarkę są przede wszystkim: maksymalna średnica obrabianego otworu, czy wymiary roboczej powierzchni stołu.

Wytaczarka 2K 614

Wytaczarka 2K 614

Jest wiele modeli wytaczarek, między innymi wytaczarki pionowe, posiadającepionową osią wrzeciona, wytaczarki poziome – mające poziomą oś wrzeciona, wytaczarki jednowrzecionowe, wielowrzecionowe, stojakowe, bezstojakowe, jednostronne, dwustronne i współrzędnościowe.

Ale czym różnią się między sobą poszczególne rodzaje tych maszyn? Maszyny tego typu pionowe wykorzystywane są przy obrabianiu otworów długich. Wytaczarki poziome są natomiast stosowane przy obróbce krótkich otworów. Wytaczarki określane mianem współrzędnościowych stosuje się przy dokładnej obróbce materiałów, które przemieszczają się według określonych współrzędnych, w stosunku do narzędzia. Urządzenia tego typu mogą wiercić otwory normalnymi wiertłami, wytaczać otwory, też takie o małych średnicach, szlifować otwory, gwintować otwory lub poprzecznie toczyć. Maszyny takie przeznaczone są do pracy w warsztatach do realizacji przyrządów obróbkowych, a także w zakładach produkcyjnych przy obróbce małoseryjnej dokładnych przedmiotów. Wytaczarki tego rodzaju można podzielić na pionowe, poziome, łożowe, stojakowe oraz bramowe.